Enemy Territory – legenda strzelanek online

Ponieważ z grami komputerowymi mamy już do czynienia od kilkudziesięciu lat, wiele tytułów zyskało już status kultowych. Gracze w kasynach mają swoje darmowe gry hazardowe w Betgames STS, zaś miłośnicy pecetów wiele tytułów, w które przegrali wręcz dni, tygodnie. Jednym z nich zdecydowanie jest Enemy Territory.

Jedna z najlepszych gier z gatunku sieciowych FPSów

W 2001 roku na rynku ukazał się Return to Castle Wolfenstein. Stanowił on sequel legendarnej gry akcji z lat 90. Wcielaliśmy się w nim w postać agenta B.J. Blazkowicza, którego zadaniem było przeszkodzenie nazistom w okultystycznych eksperymentach. Gra ta spotkała się z bardzo dobrymi opiniami samych graczy, recenzentów i do dziś wiele osób wspomina ją z łezką w oku. Jednocześnie tworzono Wolfenstein Enemy Territory, które miało stanowić płatny dodatek do pełnej wersji gry. Jako DLC miało zapewnić dodatkowe misje w trybie single player, jak i dedykowaną rozgrywkę online. W 2003 roku wstrzymano prace nad jej rozwojem, jednak dodatek multiplayer był już praktycznie ukończony. Początkowo miał być za darmo udostępniony posiadaczom Return to Castle Wolfenstein, jednak pod koniec maja 2003 został oficjalnie wypuszczony za darmo do sieci. I się zaczęło!

Ważąca zaledwie 250 MB gra z miejsca stała się ogromnym hitem. Mnóstwo graczy z całego świata zaczęło spędzać niezliczone godziny na oficjalnych, jak i prywatnych serwerach. W przeciwieństwie do innych sieciowych strzelanek, jak Unreal Tournament czy Quake 3 Arena, ET oferował o wiele bardziej złożoną rozgrywkę. Przede wszystkim mieliśmy tu do czynienia z 2 drużynami: Allied i Axis. Do wyboru były takie klasy postaci jak: żołnierz, medyk, inżynier, zaopatrzeniowiec czy komandos. Każdy miał inny zestaw broni czy dodatkowych elementów. Jednak graczom bardzo spodobała się opcja wykonywania celów na mapie. Musieliśmy w zależności od strony poprowadzić lub zniszczyć czołg, zanim dotrze do celu, wysadzić/naprawić most, zdobyć lub obronić punkt na mapie. Same zaś oficjalne mapy były jak na tamte czasy bardzo duże. W zależności od preferencji mogliśmy się zatem skupić na fragowaniu, pomaganiu sojusznikom czy też wykonaniu poszczególnych elementów misji. Te ostatnie głównie zależały od inżynierów, którzy musieli coś naprawić lub wysadzić. Bez ich pomocy zwycięstwo było często niemożliwe.

Twórcy gry postarali się o historyczne umundurowanie, jak i wyposażenie. Do wyboru mieliśmy między innymi takie bronie jak: M1 Garand, Kar43, Thompson, Mp40, Mauser 98k, Colt M1911A1, Luger P08, FG 42, Sten, MG42 czy też Panzerfaust. Na mapach znajdowały się takie pojazdy jak Churchill AVRE czy Jagdpanther.

Na sam początek otrzymaliśmy dwie kampanie po 3 mapy, gdzie jedna miała miejsce w Afryce, druga zaś w Europie. W 5 na 6 map stroną atakującą byli alianci. Za zadanie mieli między innymi wykradzenie złota ze skarbca, zniszczenie nadbrzeżnych baterii, składu paliwa. W misji dla Axis konieczne było przetransportowanie z jednego miejsca mapy na drugie pocisku i odpalenie wielkiego działa. Ponieważ gra udostępniona została jako open source, wielu graczy zaczęło tworzyć różnego rodzaju mody i własne mapy. Wiele z nich było o wiele lepszych i popularnych niż te oficjalne. Szybko powstało mnóstwo prywatnych serwerów, z których część obecna jest nawet do dziś! Niestety każdy kij ma dwa końce. Zaczęły bowiem powstawać zbyt dziwne serwery, gdzie modów, bindów i innych dodatków było tak dużo, że gra przestawała być przyjemnością. Oczywiście z czasem pojawiło się wiele konkurencyjnych tytułów, a ET z racji wieku tracił zapalonych graczy. Niemniej jednak wiele osób lubi wrócić do niego od czasu do czasu, aby pograć w grę, która zmieniła gatunek.

Bukmacher

Bukmacher znany ze swojej chytrości, ale też wielkiej wiedzy na temat zakładów bukmacherskich i typów sportowych, szczególnie z piłki nożnej i siatkówki. Bonusy i promocje bukmacherskie nie są mu obce.

Zakłady bukmacherskie

Back to top button